تبلیغات
سوم ریاضیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا - نحوه‌ی درس خواندن قبل از امتحان


نحوه‌ی درس خواندن قبل از امتحان

۱- خواندن همراه با نوشتن

مطالعه فرایندی فعال و پویاست و برای نیل به این هدف باید از تمام حواس خود برای درک صحیح مطالب استفاده کرد. باید با چشمان خود مطالب را بخوانید و در زمان مورد نیاز آن را بلند بلند ادا کنید و نکات مهم را یاداشت کنید تا هم با مطالب مورد مطالعه درگیر شده و حضوری فعال و همه‌جانبه در یادگیری داشته باشید و هم در هنگام مورد نیاز خصوصاً قبل از امتحان بتوانید از روی نوشته‌ها مرور کنید و خیلی سریع مطالب مهم را مجدداً به خاطر بسپارید.

2- خط کشیدن زیر نکات مهم

این روش شاید نسبت به روش قبلی بهتر باشد، ولی روش کاملی برای مطالعه نیست؛ زیرا در این روش بعضی از افراد به جای این‌که تمرکز و توجه به یادگیری و درک مطالب داشته باشند ذهنشان معطوف به خط کشیدن زیر نکات مهم می‌شود. حداقل روش صحیح خط کشیدن زیر نکات مهم به این صورت است که ابتدا مطالب را بخوانید و مفهوم را کاملاً درک کنید و سپس زیر نکات مهم خط بکشید نه آن‌که در کتاب به دنبال نکات مهم بگردید تا زیر آن خط بکشید.

3- حاشیه‌نویسی

این روش نسبت به دو روش قبلی بهتر است ولی باز هم روش مهمی برای درک عمیق مطالب و خواندن کتاب درسی نیست ولی می‌توان برای یادگیری مطالبی که از اهمیت برخوردارند مورد توجه قرار داد.

4- خلاصه‌نویسی

در این روش مطالب درک‌شده به صورت خلاصه بر روی دفتر یاداشت می‌شود. این روش برای مطالعه مناسب است و از روش‌های قبلی بهتر است؛ زیرا در این روش ابتدا مطالب درک شده سپس یادداشت می‌شود اما باز هم بهترین روش برای خواندن نیست.

5- کلیدبرداری

کلیدبرداری روش بسیار مناسبی برای خواندن و نوشتن نکات مهم است. در این روش بعد از درک مطالب به صورت کلیدی نکات مهم یادداشت می‌شود و در واقع کلمه‌ی کلیدی کوتاه‌ترین، راحت‌ترین، بهترین و پرمعنی‌ترین کلمه‌ای است که با دیدن آن مفهوم جمله تداعی شده و به خاطر آورده می‌شود.

6- خلاقیت و طرح شبکه‌ای مغز

این روش بهترین شیوه برای یادگیری خصوصاً فراگیری مطالب درسی است. در این روش نکات مهم مطالب پس از درک حقیقی آن‌ها به صورت کلیدی یادداشت می‌شود و سپس کلمات کلیدی بر روی طرح شبکه‌ای مغز نوشته می‌شود. در واقع مطالب به بهترین شکل ممکن سازمان‌دهی می‌شوند و نکات فرعی و اصلی مشخص می‌شود تا در دفعات بعد به جای دوباره‌خوانی کتاب، فقط به طرح شبکه‌ای مراجعه کنید و با دیدن کلمات کلیدی نوشته‌شده بر روی طرح شبکه‌ای مغز، آن‌ها را خیلی سریع مرور کنید. این روش درصد موفقیت دانش‌آموزان را تا حدود بسیار زیادی افزایش می‌دهد و درس خواندن را بسیار آسان می‌کند و بازده مطالعه را افزایش می‌دهد.


طبقه بندی: کمک درسی،

تاریخ : یکشنبه 4 خرداد 1393 | 12:45 ب.ظ | نویسنده : Hadi | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.