تبلیغات
سوم ریاضیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــا - ساخت دستگاه جدید تصفیه هوا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر


ساخت دستگاه جدید تصفیه هوا در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر دستگاهی برای تصفیه هوا عرضه کردند که با استفاده از محلول جذبی، قادر به جداسازی گازهای سمی و ذرات معلق هوا است.

مهندس سیدجواد طباطبایی مقدم، دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح درباره سامانه ابداعی تصفیه هوای آلوده با محلول جذبی گفت: این دستگاه که برای مکان‌های مسقف طراحی و ساخته شده، هوای آلوده را دریافت و با عبور دادن از محلول جذبی تولید شده برای این سامانه اقدام به تصفیه هوا خواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه فرمولاسیون محلول جذبی این سامانه بر اساس مواد معدنی موجود در کشور است، ادامه داد: هوای آلوده جذب این سامانه می‌شود و از آنجایی که هوای پاک دارای چگالی کمترو سبک است به سمت بالا حرکت می‌کند و ناخالصی‌ها در این محلول حبس می‌شود وهوای سالم از طریق سانتریفیوژ به بیرون پرتاب خواهد شد.

این محقق، با تاکید بر اینکه این سامانه قادر به جداسازی دی اکسید کربن، ناکس، ازت، سرب و دیگر ذرات معلق است، یادآور شد: این دستگاه در هر شرایط آب و هوایی و برای هتل‌های بزرگ، تونل‌های با طول بیش ازیک کیلومتر و مجتمع‌های مسکونی ومراکز سرپوشیده قابل استفاده است.

وی به بیان نحوه تصفیه هوا در تونل‌ها پرداخت و توضیح داد: در تونل‌ها، هوا توسط توربو فن‌ها به بیرون رانده می‌شود و در واقع هوای آلوده را جا به جا می‌کند ولی در این سامانه قابلیت تصفیه هوای آلوده ساکن درمحیط را دارد.

مجری طرح از اقدامات توسعه‌ای بر روی این سامانه خبر داد و گفت: این سامانه در فاز آزمایشگاهی ونیمه صنعتی ساخته شده است و در گام توسعه‌ای آن درصدد هستیم تا سیستمی را بر روی آن نصب کنیم تا در زمستان پس از تصفیه، هوای خروجی را به صورت باد گرم به بیرون منتشر و در تابستان به صورت باد خنک اقدام به تصفیه هوا کند.

طباطبایی با اشاره به ویژگی‌های محلول جذبی تولید شده اضافه کرد: این محلول بسته به نوع مواد آلاینده پس از مدتی باید تعویض شود واز مزایای آن اقتصادی بودن، عدم نیاز به سیستم پیچیده فیلترینگ، ارزان بودن و سهولت دسترسی است


طبقه بندی: فن آوری و مهندسی،

تاریخ : یکشنبه 7 اردیبهشت 1393 | 09:46 ب.ظ | نویسنده : Hadi | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.